Nyhetsblad oktober 2016

Styrelsemöte 26 september 2016

Föreningen hade styrelsemöten  26  september då nedanstående frågor behandlades. Nästa styrelsemöte är  24 oktober. Önskar du få upp något på dagordningen - kontakta vår ordförande Karin Lönnheden karinlonnheden@hotmail.com

Ekonomin är mycket god. Föreningens ekonomi är mycket god. Kassan kommer efter ombyggnad av vinden, renovering av fasaden, upprustning av gården och två avgiftsfria månader att vara runt 800 000 kr. En mycket bra kassa för en förening med ett hus som är renoverat från topp till tå.

Gården. Tack för en trevlig gårdsfest härom veckan! Den första etappen på gården är nu klar. Under hösten kommer gårdsgruppen jobba vidare med att plantera perenner och undersöka alternativ för lekstuga och belysning. Vill du vara med i gårdsgruppen kontakta Kerstin Lundgren kerstinlundgren@hotmail.com.

Gården skall bokas genom anteckning i en vit brevlåda som sitter mitt på gården.

Ordningsreglerna för gården bifogas detta nyhetsbrev. För allas trevnad skall vi vara noga med att följa dessa enkla regler

Städdag 30 oktober. Söndagen 30 oktober kl 10:00 – c:a 12:00  har vi städdag för vårt hus och samtidigt för hela gården. Som vanligt får städdeltagare avdrag på månadsavgiften med 200 kr.

Fasadrenoveringen.  Fasadrenoveringen  har gått snabbare än planerat och blivit något billigare än vi trott. Slutbesiktning genomfördes tisdagen 4 oktober. Kontaktperson gällande fasadrenoveringen är Michel Dominick tolkmido@gmail.com

Vindsombyggnaden. Vindsombyggnaden går vidare i stort sett enligt plan och beräknas bli fullständigt klar i mitten av november. Sedan 1 juni utgår en högre avgift för medlemmarna som köpt vinden och föreningen har fått hela likviden för försäljningen av vindsytan. Detta innebär en rejäl förbättring av föreningens ekonomi, som redan tidigare var god. Den goda ekonomin är orsaken till att vi har haft två avgiftsfria månader i höst.

Städning efter fasadrenovering och vindsombyggnad. Föreningen kommer att beställa en städning av trapphus och gångarna på vinden när fasadrenoveringen och vindsombyggnaden är klara. Dock kommer vi inte att städa inne i de olika vindsföråden. Olägenheten med ev. damm på vindsförråden får anses täckt av de två avgiftsfria månaderna som har genomförts.

Synpunkter på Nyhetsbladet. Har du synpunkter på nyhetsbladet sänd dessa till anders.sch@telia.com

This entry was posted in Okategoriserade. Bookmark the permalink.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>