Nyhetsblad november 2016

Föreningen hade styrelsemöte den 19 november då nedanstående frågor behandlades. Nästa styrelsemöte är 12 december. Önskar du få upp något på dagordningen - kontakta vår ordförande Karin Lönnheden karinlonnheden@hotmail.com

Ekonomin är mycket god. Föreningens ekonomi är mycket god. Kassan är efter ombyggnad av vinden, renovering av fasaden, upprustning av gården och två avgiftsfria månader runt  980 000 kr.  Detta är t.o.m. bättre än vi tidigare beräknat En mycket bra kassa för en förening med ett hus ,  som är renoverat från topp till tå.

Tack för deltagande på städdagen 30 oktober.  Ett stort tack till de medlemmar som deltog i städdagen 30 oktober. Som vanligt får städdeltagare avdrag på månadsavgiften med 200 kr.

Vindsombyggnaden. Vindsombyggnaden är något försenad och beräknas vara helt klar till jul. Förseningen påverkar dock inte föreningens ekonomi, eftersom det sedan 1 juni utgår en högre avgift för medlemmarna, som köpt vinden och föreningen har fått hela likviden för försäljningen av vindsytan.

Glöggfest 4 december kl 15:00. Föreningen anordnar glöggfest söndagen 4 december kl 15:00. Vid fint väder är glöggfesten på gården - annars i portuppgången. Ett bra tillfälle att lära känna nya grannar. Hjärtlig välkomna.

Ej OK att initiera elavbrott utan att informera styrelsen. Vill man genomföra större reparationer, som t.ex kan medföra avstängning av el eller vatten måste styrelsen informeras i god tid i förväg. Information om dessa regler finns på vår hemsida www.postsacken11.se och mera exakt  under fliken ”Föreningen” och underrubriken ”Dokument”.

Städning efter fasadrenovering och vindsombyggnad. Föreningen kommer att beställa en städning av trapphus och gångarna på vinden när fasadrenoveringen och vindsombyggnaden är klara. Dock kommer vi inte att städa inne i de olika vindsföråden. Olägenheten med ev. damm på vindsförråden får anses täckt av de två avgiftsfria månaderna som har genomförts.

Fiber installeras i alla lägenheter. Föreningen har beslutat att installera fiber i alla lägenheter.  För medlemmarna ger detta inte någon extra kostnad förrän man utnyttja några tjänster som använder detta nya fibernät. Installationen beräknas ske om ett halvår. Mera information kommer senare. Kontaktperson gällande fiberinstallationen är Fredrik Haggren  fredrik.haggren@gmail.com

This entry was posted in Okategoriserade. Bookmark the permalink.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>