Nyhetsblad december 2016

Föreningen hade styrelsemöten 12 december och nästa styrelsemöte är  23 januari. Önskar du få upp något på dagordningen – kontakta vår ordförande Karin Lönnheden karinlonnheden@hotmail.com

 Våra nya boende hälsas välkomna.  Nya andrahandshyresgäster är Rikke Bitten Bonde  på plan 2, lägenhet 1205  och Amanda Wegland och Cristoffer Lindén, på plan 4, lägenhet 1404.  Hjärtligt välkomna till vårt hus!

 2016 var ett mycket bra år för föreningen. Vi fick fasaden renoverad, en del av vinden såld och gården upprustad. Vi har också investerat i att driva husets elförsörjning med vindkraft. Samtidigt har ekonomin förbättrats – naturligtvis beroende på vindsförsäljningen. Vi har under året kunnat sänka månadsavgifterna och ge två betalningsfria månader i samband med ombyggnaderna. Vi i styrelsen tror att ni håller med om att vi bor i ett verkligt bra hus.

Ekonomin är mycket god. Föreningens ekonomi är mycket god. Kassan är efter ombyggnad av vinden, renovering av fasaden, upprustning av gården och två avgiftsfria månader runt  900 000 kr.  Detta är t.o.m. bättre än vi tidigare beräknat.  Beroende på stora extraordinära kostnader under 2016 samtidigt som vi haft stora extraordinära inkomster, är det svårt att just nu göra en mera exakt prognos för framtiden. Vi räknar dock med att ha en sådan långsiktsprognos klar till årsmötet i april. Det ser dock ut som vi för närvarande har ett något större inflöde av pengar än vi har kostnader för att driva huset. Ett bra utgångsläge för en fortsatt bra ekonomi. Den framtida ekonomin hänger dock mycket på hur inflationen och räntorna utvecklar sig.   

Vindsombyggnaden. Vindsombyggnaden blev något försenad men är nu i princip klar. Förseningen har inte påverka t föreningens ekonomi, eftersom det sedan 1 juni  2016 utgår en högre avgift för medlemmarna, som köpt vinden och föreningen har fått hela likviden för försäljningen av vindsytan. 

Städning efter fasadrenovering och vindsombyggnad. Föreningen kommer att beställa en städning av trapphus och gångarna på vinden när vindsombyggnaden är helt klar. Dock kommer vi inte att städa inne i de olika vindsförråden. Vi vet att det blivit en del damm inne i vissa förråd, detta är beklagligt men får anses kompenserat av de två avgiftsfria månaderna under 2016.

Fiber installeras i alla lägenheter. Föreningen har beslutat att installera fiber i alla lägenheter.  För medlemmarna ger detta inte någon extra kostnad förrän man utnyttjar några tjänster som använder detta nya fibernät. Installationen beräknas ske om ett halvår. Mera information kommer senare. Kontaktperson gällande fiberinstallationen är Fredrik Haggren  fredrik.haggren@gmail.com

OBS ! stäng ytterdörren ordentligt.  Vänligen se till att ytterdörren stängs ordentligt när du gå in eller ut. Vi vill inte få in några objudna gäster och dörren kärvar ibland på vintern. Dessutom blir det naturligtvis kallt i trappuppgången om dörren är öppen.

Synpunkter på Nyhetsbladet. Har du synpunkter på nyhetsbladet sänd dessa till anders.sch@telia.com

Gott Nytt År. Styrelsen önskar alla våra boende i vårt fina hus ett riktigt Gott Nytt År. Vi hoppas 2017 blir bra för oss alla, både i vårt hus och i världen i stort. 

Styrelsemöte  12  december 

Föreningen hade styrelsemöten 12 december och nästa styrelsemöte är  23 januari. Önskar du få upp något på dagordningen - kontakta vår ordförande Karin Lönnheden karinlonnheden@hotmail.com 

Våra nya boende hälsas välkomna.  Nya andrahandshyresgäster är Rikke Bitten Bonde  på plan 2, lägenhet 1205  och Amanda Wegland och Cristoffer Lindén, på plan 4, lägenhet 1404.  Hjärtligt välkomna till vårt hus!

2016 var ett mycket bra år för föreningen. Vi fick fasaden renoverad, en del av vinden såld och gården upprustad. Vi har också investerat i att driva husets elförsörjning med vindkraft. Samtidigt har ekonomin förbättrats – naturligtvis beroende på vindsförsäljningen. Vi har under året kunnat sänka månadsavgifterna och ge två betalningsfria månader i samband med ombyggnaderna. Vi i styrelsen tror att ni håller med om att vi bor i ett verkligt bra hus.

Ekonomin är mycket god. Föreningens ekonomi är mycket god. Kassan är efter ombyggnad av vinden, renovering av fasaden, upprustning av gården och två avgiftsfria månader runt  900 000 kr.  Detta är t.o.m. bättre än vi tidigare beräknat.  Beroende på stora extraordinära kostnader under 2016 samtidigt som vi haft stora extraordinära inkomster, är det svårt att just nu göra en mera exakt prognos för framtiden. Vi räknar dock med att ha en sådan långsiktsprognos klar till årsmötet i april. Det ser dock ut som vi för närvarande har ett något större inflöde av pengar än vi har kostnader för att driva huset. Ett bra utgångsläge för en fortsatt bra ekonomi. Den framtida ekonomin hänger dock mycket på hur inflationen och räntorna utvecklar sig.    

Vindsombyggnaden. Vindsombyggnaden blev något försenad men är nu i princip klar. Förseningen har inte påverka t föreningens ekonomi, eftersom det sedan 1 juni  2016 utgår en högre avgift för medlemmarna, som köpt vinden och föreningen har fått hela likviden för försäljningen av vindsytan.  

Städning efter fasadrenovering och vindsombyggnad. Föreningen kommer att beställa en städning av trapphus och gångarna på vinden när vindsombyggnaden är helt klar. Dock kommer vi inte att städa inne i de olika vindsförråden. Vi vet att det blivit en del damm inne i vissa förråd, detta är beklagligt men får anses kompenserat av de två avgiftsfria månaderna under 2016.

Fiber installeras i alla lägenheter. Föreningen har beslutat att installera fiber i alla lägenheter.  För medlemmarna ger detta inte någon extra kostnad förrän man utnyttjar några tjänster som använder detta nya fibernät. Installationen beräknas ske om ett halvår. Mera information kommer senare. Kontaktperson gällande fiberinstallationen är Fredrik Haggren  fredrik.haggren@gmail.com 

OBS ! stäng ytterdörren ordentligt.  Vänligen se till att ytterdörren stängs ordentligt när du gå in eller ut. Vi vill inte få in några objudna gäster och dörren kärvar ibland på vintern. Dessutom blir det naturligtvis kallt i trappuppgången om dörren är öppen.

Synpunkter på Nyhetsbladet. Har du synpunkter på nyhetsbladet sänd dessa till anders.sch@telia.com

This entry was posted in Okategoriserade. Bookmark the permalink.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>